Všetko,
čo by ste mali vedieť
o rozumnom
užívaní liekov

Lekárnici spúšťajú osvetovú kampaň zameranú na správnu likvidáciu nespotrebovaných liekov

Po úspešných projektoch zameraných na farmakoterapiu špecifických skupín pacientov a interakcie liekov prichádza Slovenská lekárnická komora s novou osvetovou kampaňou „Nie je odpad ako odpad“ venovanou správnej likvidácii nespotrebovaných liekov. Jej cieľom je poukázať na riziká nesprávneho zaobchádzania s nespotrebovanými liekmi a ich škodlivý vplyv na životné prostredie.

 

Množstvo nespotrebovaných liekov na obyvateľa každým rokom narastá, pričom lieky v domácnosti predstavujú potenciálne environmentálne riziká. Nesprávnou likvidáciou prenikajú zložky liekov do povrchových a odpadových vôd, nachádzame ich však aj v morských vodách, pričom je dokázané, že zložky nesprávne likvidovaných liekov prenikajú aj do potravinového reťazca. Napr. jedna tableta protizápalového lieku môže znečistiť až 500 000 litrov vody.

„Hromadenie liekov v domácnostiach má viaceré príčiny: zmena liečby, non-adherencia pacienta k liečbe (nedodržiavanie odporúčaní zdravotníckych pracovníkov), uplynutie doby použiteľnosti, polyfarmácia (užívanie viacerých liekov naraz), nadmerné zásoby liekov, samoliečba, vplyv reklamy, nevhodná veľkosť balení a ďalšie. Z hľadiska ochrany zdravia a životného prostredia predstavujú nespotrebované lieky nebezpečný odpad, ktorý si vyžaduje osobitné nakladanie pri zhromažďovaní a zneškodňovaní, najmä z dôvodu možnej toxicity,“ vysvetľuje garantka projektu Miroslava Snopková, viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory.

Osvetová kampaň poukazuje na túto problematiku a zvyšuje povedomie o potrebe správneho zaobchádzania s nespotrebovanými liekmi. Rovnako, ako pri predchádzajúcich kampaniach, sa do projektu zapájajú lekárne z celého Slovenska, ktoré získajú sadu materiálov na osobné vzdelávanie aj informovanie verejnosti.

„Každá lekáreň získa odbornú publikáciu venovanú vplyvu liečiv na životné prostredie a príkladom environmentálnych kampaní v prostredí lekárne. Okrem toho, zapojené lekárne získajú ekologické tašky s informačnou potlačou o správnej likvidácii liekov a separácii vonkajších obalov. Tašky budú slúžiť pre pacientov, aby v nich mohli hocikedy priniesť nespotrebované lieky do lekární," spresňuje M. Snopková.

„Pandémia COVID-19 spôsobila, že spotreba niektorých liekov výrazne stúpla. V domácnostiach sa tak nahromadili lieky, ktoré môžu zostať nespotrebované. Apelujeme preto na pacientov, aby pristupovali k likvidácii takýchto liekov obozretne a v prípade nejasností sa poradili v ktorejkoľvek lekárni. Farmaceuti sú odborníci na poskytovanie informácií o liekoch, vrátane ich rizík pre životné prostredie,“ doplnil Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory.

Zoznam lekární zapojených do projektu je dostupný na stránke www.slek.sk.

Ako správne likvidovať nespotrebované lieky?

  • Nespotrebované lieky alebo lieky po uplynutí času spotreby odovzdáme do lekárne.
  • Lieky nikdy nevyhadzujeme do odpadkového koša ani ich nikdy nesplachujeme.
  • Nespotrebované lieky môžeme odovzdať do ktorejkoľvek lekárne.
  • Do lekárne odovzdávame lieky oddelené od vonkajšieho obalu (krabičky).
  • Tekuté a polotuhé lieky (sirupy, kvapky, masti, krémy a pod.) prinesieme vo fľaškách alebo tubách.
  • Obaly separujeme podľa druhu materiálu – papier, plasty, sklo.

Zdroj: Tlačová správa Slovenskej lekárnickej komory, 19. júla 2021, Bratislava