K väčšine otráv u detí dochádza v domácnostiach
Ročne skončí v nemocniciach na Slovensku viac ako 2000 detí pre akútnu otravu. K väčšine z nich pritom dôjde práve v našich domácnostiach, či už pre nesprávne uchovávanie liekov a chemikálií, alebo pre podanie nesprávneho lieku, či zlej dávky. Kým u mladších detí treba za „takýmito ochutnávkami“ hľadať predovšetkým zvedavosť, u tých starších môže ísť o úmysel, či dokonca snahu skoncovať so životom.
Človek by možno povedal, že lieky treba mať doma zabezpečené a umiestnené mimo dosah detí, aby sa takýmto nešťastiam predišlo. Nie pre každého je to ale samozrejmosť. I keď väčšina Slovákov si myslí, že lieky deťom do rúk nepatria, až 20 % je za dostupnosť liekov v prípade, že sú deti o ich rizikách poučené a vedia, že ich majú brať len pod dohľadom rodiča. Len polovica by pritom zamedzila prístupu detí k domácej lekárničke celkovo. Podľa nich by dieťa nemalo mať možnosť vziať si samé ani bežný liek, napríklad na horúčku, či bolesť.
Pri otázkach dostupnosti liekov v domácnosti treba určite zohľadniť aj vek dieťaťa, a tak ako aj pri iných veciach platí, že každé dieťa je iné. Opatrnosť je však určite na mieste aj pri tých starších a rozumnejších.
Pýtali sme sa Slovákov, či sa im už stalo, že by si dieťa zobralo bez ich vedomia liek z domácej lekárničky. Takýto scenár sa odohral dokonca v každej 14. domácnosti. 13 % rodičov to však nepovažovalo za problém, pretože dôverovalo svojmu dieťaťu, že si vzalo len liek, ktorý skutočne potrebovalo. Ostatní takýto počin považovali za problém, no aj napriek tomu až štvrtina z nich neurobila nič preto, aby sa to nezopakovalo.
Pri otrave rozhodujú minúty!
Ako pri mnohých náhlych ťažkostiach aj v prípade otravy sú rozhodujúce prvé minúty. Prejavy sa môžu rôzniť v závislosti od látky, ktorá otravu spôsobila, dávky a samozrejme aj veku, resp. hmotnosti dieťaťa. Vo všeobecnosti si však treba všímať nasledujúce príznaky:
- Bolesť brucha, kŕče
- Vracanie, hnačka
- Porucha vedomia
- Porucha dýchania, srdcového rytmu
- Zmena správania
- Nekoordinované pohyby
- Zlá artikulácia
- Halucinácie
- Zúžené alebo rozšírené zreničky
- Zápach z úst
- Zvýšené alebo znížené potenie
- Suché sliznice
- Zvýšená tvorba slín
Ak máte podozrenie na otravu, nečakajte zbytočne a hneď kontaktujte Národné toxikologické informačné centrum (NTIC) a záchrannú zdravotnú službu. Ak neviete, ako dieťaťu pri otrave podať prvú pomoc, riaďte sa pokynmi záchranárov alebo odborníkov z NTIC.
Zdroje:
Národné toxikologické informačné centrum, www.ntic.sk
Silvia Plačková, Blažena Cagáňová: Neotrávte sa! Prvá pomoc pri otravách v domácnosti, https://www.buxcafe.sk/aktuality/kniha-ktora-nesmie-chybat-v-ziadnej.html
prieskum agentúry 2muse pre projekt Lieky s rozumom, február 2019
Foto: pixabay.com