Všetko,
čo by ste mali vedieť
o rozumnom
užívaní liekov

Svitá na elektronické zdravotníctvo?

Pamätáte sa na e-Health? Áno, to je elektronické zdravotníctvo, ktoré za takmer 10 rokov od jeho ohlásenia zhltlo desiatky miliónov eur. 

Napriek tomu my -  pacienti ešte stále čakáme, kedy ho nielen uvidíme, ale aj pocítime pri zdravotnej starostlivosti. Našťastie sa postupne objavujú prvé lastovičky, ktoré využijú „občasní“ pacienti, ale aj ľudia s vážnejšími chronickými ochoreniami.

Všeobecná zdravotná poisťovňa totiž spustila elektronický systém sledovania liekov - eRecept, čím sa po troch rokov pridala k Dôvere zdravotnej poisťovni a jej Bezpečnému lieku. Rovnako dobrou správou pre pacientov je aj to, že od nového roka by mali mať prístup k týmto elektronickým liekovým knižkám aj lekárnici.

Prečo sú to pre pacientov dobré správy? Pretože elektronické liekové knižky môžu pomôcť riešiť jeden z problémov – nadbytočnú spotrebu liekov. Ako sa vraví, aj priveľa dobrého škodí. Platí to tiež pri liekoch, najmä ak ich berieme zbytočne, alebo nedajbože kombinujeme viaceré lieky, ktoré vytvárajú nežiaduce interakcie.


Príčiny toho, že berieme veľa liekov a zbytočne, sú rôzne. Mnohí lekári otvorene hovoria aj o probléme duplicitnej preskripcie, teda o predpísaní liekov riešiacich ten istý zdravotný problém dvoma lekármi. Ak ideme so zvýšenou teplotou k nášmu všeobecnému lekárovi a zabudneme mu priniesť lekársku správu od špecialistu, nemá reálne šancu vedieť, aké všetky lieky užívame. Nie každý z nás si spomenie na presný názov lieku a jeho silu, či je to „200-ka“ alebo „400-ka“. Niektorí z nás si len pamätajú, že je to napríklad sirup na kašeľ alebo kvapky, jednoducho „nepodstatné“.

Elektronické liekové knižky tento problém riešia. Lekár, ak si vyžiadal od zdravotnej poisťovne prístup do systému, má priamo v počítači prehľad o všetkých vašich predpísaných liekoch. Vie si tak aj spätne pozrieť, čo a kedy ste užívali. Bez toho, že by ste mu nosili lekárske správy, spomínali si v ambulancii na názvy liekov, na ktoré v zhoršenom zdravotnom stave a pri nervozite spôsobenej čakaním v preplnenej čakárni často zabúdame.

Pre pacienta dobrou správou je aj to, že od nového roka by k jeho elektronickej liekovej knižke mali mať prístup aj lekárnici.  Ak sa tak stane, aj oni vás budú môcť upozorniť na možné nežiaduce interakcie s liekom, prípadne duplicitu užívaných liekov, predpísaných pred 5 dňami iným lekárom. Bude na vás, či si necháte poradiť bezpečnejšiu alternatívu s menším rizikom nežiaducich účinkov, alebo to ešte skonzultujete so svojím lekárom.

Vyzerá to teda tak, že sa z pohľadu pacienta blýska na elektronické zdravotníctvo. Samozrejme to, či váš lekár bude mať cez elektronickú liekovú knižku exaktný prehľad o vami užívaných liekoch, závisí aj od toho, či sa do nej zapojí. Ešte stále je to totiž dobrovoľné rozhodnutie lekárov.

Je preto na nás pacientoch, pýtať sa lekárov, či už využívajú elektronické liekové knižky. Nielen preto, aby mali prehľad o vašej spotrebe liekov, ale aby aj v reálnom čase zdieľali nimi predpísané lieky s inými lekármi, či lekárnikmi. My v AOPP budeme lekárov, ktorí sa pre vyššiu bezpečnosť užívania liekov rozhodnú zdieľať informácie o vašej liekovej knižke s kolegami,  oceňovať aj v rámci projektu Lieky s rozumom.  


Článok bol publikovaný na: https://marialevyova.blog.sme.sk/c/465175/svita-na-elektronicke-zdravotnictvo.html