Všetko,
čo by ste mali vedieť
o rozumnom
užívaní liekov

Alkohol s liekmi radšej nekombinujte

Rodinné oslavy, posedenia s priateľmi či pohár vína pri večeri. Je toľko príležitostí, ktoré nás priam navádzajú k tomu, aby sme alkohol, aj keď v malých dávkach, konzumovali. Vedeli ste však, že pokiaľ užívate niektoré druhy liekov, na alkohol by ste mali určite zabudnúť?

Kombinácia liekov a alkoholu môže byť v mnohých prípadoch nebezpečná. Vylúčiť by ho mali najmä pacienti užívajúci psychofarmaká, najmä antidepresíva, lieky na spanie, hrozbou môže byť aj jeho kombinácia s liekmi na žalúdok, prípadne opiátmi. Pozor by si naň mali dať aj iní chronickí pacienti, pravidelne užívajúci lieky: cukrovkári, alergici či pacienti s vysokým krvným tlakom. Ak však aj nepatríte k chronickým pacientom a lieky potrebujete užívať len dočasne, pri zvládnutí akútneho ochorenia, uškodiť si môžete napríklad kombináciou alkoholu s paracetamolom alebo antibiotikami. Alkohol pritom obsahujú aj niektoré lieky, napríklad sirupy na kašeľ.

Kombinácia alkoholu s liekmi môže vytvárať interakcie, a teda sa môžu prejaviť rôzne príznaky: nevoľnosť, zvracanie, bolesti hlavy, ospalosť, závrate, zmeny krvného tlaku, netypické správanie či strata koordinácie.

Niekedy alkohol ani nemusí vytvárať interakcie s užívanými liekmi. Môže však ovplyvniť priamo  zdravotný stav pacienta, a tým zvýšiť riziko vzniku ďalších zdravotných komplikácií.

Ktoré lieky sú najrizikovejšie

Lieky proti bolesti
Paracetamol, ktorý sa nachádza v mnohých liekoch, aj voľnopredajných, je vo vyšších dávkach hepatotoxický. Alkohol ešte zvyšuje škodlivý účinok paracetamolu na pečeň. Riziková je aj kombinácia alkoholu s kyselinou acetylsalicylovou (Aspirin, Acylpyrin).

Antibiotiká
Pri viacerých druhov antibiotík si priam koledujete o problém, ak počas ich užívania budete piť alkohol. Niektoré sú samé  osebe ťažké na žalúdok, pri alkohole by sa tieto ich nežiaduce účinky mohli zosilniť.

Lieky na vysoký krvný tlak či srdce
Mnohé z nich znižujú krvný tlak. Alkohol by mohol zvýšiť účinok týchto liekov, preto sa môže stať, že budete mať pocity slabosti, závraty, či môžete odpadnúť.

Lieky proti alergii
Pri niektorých druhov liekov proti alergii môže alkohol zvýšiť ich tlmivý účinok.

Psychofarmaká
Mnohé z týchto liekov v kombinácii s alkoholom spomalia činnosť centrálneho nervového systému, pacientovi sa tak zhorší pozornosť, koordinácia.

Lieky na cukrovku
Lieky, ktoré cukrovkári musia pravidelne užívať, stabilizujú ich hladinu cukru v krvi. Ak ich skombinujú s alkoholom, môže sa znížiť hladina cukru v krvi, hrozí hypoglykémia, ktorá môže viesť až život ohrozujúcemu stavu. Navyše, alkohol nepôsobí len bezprostredne po jeho užití, ale dokonca aj 12 hodín po jeho užití.

Preto ak užívate lieky, alkohol radšej vynechajte. Kombinácia alkoholu a liekov je v mnohých prípadoch nevhodná kombinácia, pretože môžu vzniknúť nežiaduce interakcie. Účinok lieku sa tak môže dočasne zvýšiť alebo znížiť, dokonca spoločné užívanie môže viesť k poškodeniu niektorých orgánov.

Pokiaľ si pohár vína či piva napriek všetkému chcete dopriať, spýtajte sa na názor svojho lekára alebo lekárnika. Skontrolujú, ako vaše lieky v interakcii s alkoholom budú pôsobiť a odporučia vám, či si jeden pohár vína či piva môže dopriať, alebo radšej nie. Poslúchnite ich rady, veď ide o vaše zdravie. Lieky nemožno brať na ľahkú váhu a užívať ich treba naozaj s rozumom.