Všetko,
čo by ste mali vedieť
o rozumnom
užívaní liekov

Chcem platiť za lieky menej

Odborníci roky upozorňujú na vysokú spotrebu liekov Slovákov. Z mesačného rozpočtu nám tak neraz vďaka liekom odíde nemalá suma. Pri väčšine diagnóz pritom máme nárok na liek bez doplatku. 

Lekár je povinný uviesť na lekársky predpis len účinnú látku a my, pacienti, sa v lekárni rozhodneme, ktorý liek s rovnakou účinnou látkou si vyberieme. Rozhodnúť sa pritom môžeme medzi originálnym liekom, ktorý je spravidla drahší, a jeho lacnejšou alternatívou, tzv. generickým liekom. Obe tieto alternatívy obsahujú tu istú účinnú látku v rovnakom množstve a ich účinnosť aj bezpečnosť sa prísne kontrolujú. Nemusíte mať preto obavy, ak sa rozhodnete pre generikum. Originálne aj generické lieky sú bežne dostupné v lekárňach a mnohí zväčša ani nevedia, ktorý z liekov si práve kupujú.

Generické lieky vám väčšinou nezaťažia peňaženku tak ako lieky originálne. Lacnejšiu alternatívu si môžete zakúpiť v prípade voľnopredajných liekov, aj liekov na predpis. Týka sa to napríklad antibiotík, liekov na vysoký krvný tlak či cholesterol. O možnosti zakúpenia si lieku s najnižším doplatkom by vás mal informovať lekárnik, prípadne si ho môžete vyhľadať sami prostredníctvom online liekovej kalkulačky LIEKY ŠETRIA (projekt Ministerstva zdravotníctva SR) alebo VÝHODNÉ LIEKY (projekt Dôvery zdravotnej poisťovne). O možnej úspore na doplatkoch informuje pacienta aj služba MOJE ZDRAVIE (mobilná aplikácia Všeobecnej zdravotnej poisťovne).

Nie každý liek musí nutne vyhovovať každému. Existuje dokonca niekoľko výnimiek, keď musíme užívať konkrétny liek odporučený lekárom. Zákaz výdaja generického lieku však musí lekár zdôvodniť a zapísať to aj do dokumentácie pacienta. Takéto prípady sa zväčša týkajú onkologických pacientov alebo diabetikov.