Všetko,
čo by ste mali vedieť
o rozumnom
užívaní liekov

M. Šóth: Chrípku treba vyležať a liečiť jej príznaky

Ľudia si dnes bežne zamieňajú chrípku s prechladnutím, či inými ľahšími infekciami dýchacích ciest. Chrípka je však omnoho silnejší protivník, než si dokážeme pripustiť. Ulice plné chorých ľudí jej navyše nahrávajú, aby sa mohla nerušene šíriť ďalej. Odborníci v tom majú jasno – chrípku treba vyležať a jej príznaky správne liečiť.

Liečba chrípky spočíva v tlmení príznakov

Prechodiť chrípku sa neodporúča. Neliečená môže ľahko vyústiť do komplikácii, ako napríklad zápalu pľúc. Ako si poradiť s chrípkou vám vo videu povie MUDr. Marián Šóth.

Príznaky krok po kroku

Ako si uľaviť od nádchy?

Užívanie sprejov či kvapiek, ktoré sľubujú úľavu od nádchy, by nemalo presiahnuť týždeň. Inak by mohli váš stav zhoršiť. Vhodnou alternatívou sú fyziologické roztoky, morské vody či výplachy nosa, ktoré sa dajú používať aj dlhodobo.

Čo pomôže na nepríjemný kašeľ?

Pri liečbe kašľa je dôležité rozlišovať, o aký kašeľ ide. I keď prejaviť sa môže rôzne, zväčša ide o dva základné druhy kašľa – vlhký a suchý. Vlhký kašeľ je sprevádzaný vykašliavaním hlienu, nie je bolestivý, ani vysiľujúci. Na jeho liečbu treba siahnuť po tzv. mukolytikách a expektoranciách, ktoré riedia hlien a podporujú vykašliavanie. Pre chrípku je však typický skôr suchý kašeľ. Záchvaty dusivého, dráždivého a bolestivého kašľa sú často veľmi vyčerpávajúce. Utlmiť takýto kašeľ pomáhajú tzv. antitusiká, zvlhčovanie vzduchu a časté vetranie.

Ako správne zrážať horúčku?

Antipyretiká sú presne tie prípravky, po ktorých siahneme, keď nás zmáha horúčka (nad 38 °C). Ale pozor, aj zrážanie horúčky má svoje špecifiká. V lekárni dostanete kúpiť dva druhy antipyretík – paracetamolové a ibuprofenové. Tie sa dajú prestriedať, keď horúčka vystúpi skôr, než je čas na podanie ďalšej dávky toho istého lieku (príbalové letáky zväčša uvádzajú 4 – 6 hodín).

Ach, tá bolesť

Silné bolesti hlavy či svalov k chrípke neodmysliteľne patria. Pre ich zmiernenie môžete siahnuť po analgetikách. Ak zároveň bojujete s horúčkou, môžete tak zabiť dve muchy jednou ranou. Väčšina liekov na zníženie horúčky totiž zmierňuje aj bolesť. Na boľavé hrdlo analgetiká neúčinkujú. S týmto problémom vám môže pomôcť kloktanie alebo voľnopredajné pastilky či spreje.

Kedy je čas na lekára?

Chrípka si v mnohých prípadoch nevyžaduje návštevu lekára, keďže sa dá zvládnuť vhodnou domácou liečbou. Pri malých deťoch, starších osobách či chronicky chorých pacientoch sa ale neodporúča priveľmi čakať. Riziko komplikácií je u nich vyššie, preto je u týchto pacientov návšteva lekára úplne na mieste.

Rozhodli ste sa pre domácu liečbu chrípky? Poraďte sa aspoň s lekárnikom o tom, ktoré lieky a za akých podmienok vhodne kombinovať. Nezabudnite ho informovať aj o iných liekoch, výživových doplnkoch či vitamínoch, ktoré užívate alebo máte v pláne užívať. V opačnom prípade by ste si mohli viac uškodiť než pomôcť. Nezabudnite si pozorne prečítať príbalové letáky liekov, najmä dávkovanie a interakcie s iným liekmi. Pri nemennom či zhoršujúcom sa stave bezodkladne navštívte svojho ošetrujúceho lekára.