Beriete lieky
s rozumom?

Lieky
    V ČÍSLACH

Domov

Platíme za
       LIEKY VEĽA?

Poznáte to. Cítite, že na vás niečo lezie, asi chrípka. Idete z lekárne a vaša peňaženka je ľahšia o 10 či 20 eur. Pri chronicky chorých pacientoch môže byť návšteva lekárne ešte drahšia. Je to pochopiteľné. Za každým liekom sú roky výskumu, testovania a samozrejme, aj náklady na jeho výrobu.

Len v roku 2016 sme minuli na lieky, predovšetkým z verejného zdravotného poistenia, viac ako 1,74 miliardy eur. Navyše bez toho, aby sa aj v porovnaní s inými krajinami vyššie výdavky na lieky prejavovali v lepších výsledkoch liečby, v odvrátiteľných úmrtiach, alebo v rokoch dožitia.


Spotreba humánnych liekov a zdravotníckych pomôcok v SR 2016

1
 na recept (hradené z VZP)1 053 mil.€
2
 lieky„A”267,8 mil.€
3
 na recept bez úhrady z VZP  73,6 mil.€
4
 nemocničné a ambulantné161,1 mil.€
5
 predané bez receptu občanom170,2 mil.€

 

Na Slovensku máme pritom všetky predpoklady na rozumné výdavky na lieky.

Štátom nastavená kategorizácia (regulácia cien liekov) stanovuje maximálnu cenu každého lieku na priemer 3 najnižších cien tohto istého lieku v štátoch EÚ. Rovnako máme ako pacienti od roku 2012 možnosť vypýtať si na väčšinu diagnóz liek s nízkym, prípadne žiadnym doplatkom, nie síce originálny, ale overený a s rovnakou účinnou látkou – tzv. generikum.

Prečo potom cítime výdavky na lieky nielen v našich peňaženkách, ale aj v peniazoch určených na zdravotnú starostlivosť? Pretože pri mnohých kategóriách liekov máme zbytočne vysokú spotrebu. A zároveň nevyužívame v takej miere, v akej by sme mohli, aj možnosť vyhnúť sa doplatkom za lieky – cez generickú preskripciu.