Všetko,
čo by ste mali vedieť
o rozumnom
užívaní liekov

Pozor na kombinácie liekov s vitamínom E

Vitamín E nie je žiadny nováčik. Kto sa s ním nestretol v lekárni či drogérii, mal ho určite už veľakrát na tanieri. Na svojom tele by ste len ťažko hľadali partie, kde nemá vitamín E uplatnenie. Ale pozor, minca má obvykle dve strany. Aby ste z neho vyťažili to najlepšie, dávajte si pozor, s čím ho kombinujete.

Známy antioxidant

Zjednodušene povedané, vitamín E nás chráni pred vplyvom voľných radikálov, ktoré bežne v našom tele vznikajú. Títo drobní nepriatelia oslabujú a rozkladajú zdravé bunky, čím skracujú ich životnosť. Vďaka vitamínu E im v tom dokážeme zabrániť a spomaliť tak proces starnutia našich buniek. Významným zdrojom vitamínu E je zelená listová zelenina, rastlinné oleje, orechy, semená a ryby.

Jedným z dôvodov, prečo si zvykneme dopĺňať vitamín E, je snaha predísť vážnejším chronických ochoreniam, ako napríklad srdcovo-cievnym chorobám či rakovine. Môže byť však našim spojencom aj pri kožných problémoch, keďže urýchľuje hojenie rán, jaziev a dokáže zmierniť aj následky škodlivého UV žiarenia. Možno neviete, no tento vitamín lekári odporúčajú svojim pacientom ako podpornú liečbu pri rôznych ochoreniach, vrátane porúch plodnosti u mužov, menštruačného cyklu u žien, ochorení dýchacích ciest, svalov, kĺbov, chudokrvnosti a mnohých iných.

Vitamín E a lieky

E-čko je veľmi prospešným vitamínom, ktorý má široké zastúpenie v mnohých procesov v našom tele. Aj napriek tomu môže v nesprávnej kombinácii s liekmi či výživovými doplnkami urobiť viac škody než úžitku. Skôr ako sa rozhodnete riešiť svoj zdravotný problém, alebo si len utvrdiť svoje zdravie pomocou tohto vitamínu, poraďte sa so svojim lekárom. Ak ho budete informovať o všetkých liekoch a voľnopredajných prípravkoch, ktoré užívate, určite vám poradí, či je užívanie vitamínu E vo vašom prípade potrebné a najmä bezpečné.

Cyklosporín - v kombinácii s vysokými dávkami vitamínu E môže dôjsť k nežiaducim reakciám, nakoľko tento vitamín dokáže zvýšiť účinok cyklosporínu používaného na potlačenie imunitných reakcií (po transplantácii orgánov, pri ťažkej psoriáze, ochorení obličiek, ťažkej reumatoidnej artritíde).

Lieky na riedenie krvi - vitamín E rovnako spomaľuje zrážanie krvi, čo môže v dôsledku takéhoto súbežného užívania viesť až k zvýšenému krvácaniu a vzniku modrín.

Lieky odbúravané v pečeni - vitamín E dokáže znížiť účinok takejto liečby. Keďže liekov odbúravaných v pečeni je pomerne dosť, poraďte sa o užívaní vitamínu E so svojim lekárom.

Chemoterapia, rádioterapia - onkologickým pacientom sa vo všeobecnosti neodporúča užívanie antioxidantov, vrátane vitamínu E, keďže môžu znížiť účinok liečby.

Tehotným, dojčiacim ženám a malým deťom sa bez predchádzajúcej porady s lekárom užívanie vitamínu E rovnako neodporúča. 


Obozretní by ste mali byť aj v prípade, že kombinujete viaceré vitamíny či minerálne látky. Vitamín E sa môže vzájomne ovplyvňovať napríklad so železom, ktorý znižuje jeho účinok, alebo vitamínom A, ktorého zásoby z tela dokáže zase odbúravať práve vitamín E.


Zdroj: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-954/vitamin-e
Foto: pixabay.com